הנהלה יקרה, האם היועץ המשפטי שלכם הוא עוגן עסקי עבורכם?

 

בחיים האישיים יש לכל אחד מאיתנו עוגנים, בין אם זה משפחה, תחביבים או ספורט.

עוגנים הם דבר חשוב, שמאפשר לנו לשמור על איזון וחיבור לעצמנו. וככל שהעוגנים יציבים וחזקים יותר, כך הם מאפשרים לגדול כלפי למעלה.

כמו בחיים האישיים, גם בחיים העסקיים לכל חברה יש את העוגנים שלה, שנותנים לה את הכוח, הייחוד והיתרון שלה על פני המתחרים. בין אם זה טכנולוגיה או שירות ייחודי, בין אם זה גוף מכירות חזק או בסיס הלקוחות, ובין אם זה העובדים.

עולה השאלה, האם היועץ המשפטי של החברה צריך לשמש עוגן עסקי עבורה?


היועץ המשפטי עובד מול גורמים רבים בחברה, מצד אחד הוא מחובר להנהלה, לחזון ולאסטרטגיה שלה ומצד שני, לגורמים השונים המוציאים אל הפועל: אנשי המכירות, הרכש, הפיתוח ו-HR.

 

ככזה, היועץ המשפטי צריך לאזן את האינטרסים השונים - מצד אחד הוא צריך לאפשר לספינה לנוע בזריזות במרחב התחרותי בו היא נמצאת, אך מצד שני, עליו לשמור שהיא לא תתנתק מהאסטרטגיה ומהמתווה שההנהלה מובילה.

אני סבור, שזהו חלק מהותי בתפקידו של היועץ המשפט.

לשם כך הוא חייב להיות מעורב היטב בשיקולים העסקיים שמלווים את העסק, והוא חייב להבין את דרך העבודה של ארגונים גדולים. הידע הזה גם מעניק לו את הסמכות ואת הכוח לקבוע במדויק את הקווים המשפטיים המנחים שיובילו את החברה בבטחה, גם במים סוערים.

קיימות דוגמאות רבות, לדרך בה פועל יועץ משפטי שמהווה עוגן עסקי עבור ארגונים:

היועץ המשפטי יוודא שבהסכמים ובמשאים ומתנים אותם הוא מלווה, ביחד עם אנשי המכירות והרכש, יתנהלו וייסגרו ההסכמים בהתאם לאסטרטגיה ולמודל העסקי של החברה.

 

הוא יוודא שלחברה שעוגן שלה נעוץ באמינות כלפי הלקוחות, יהיו בהסכמים מול הלקוחות מנגנונים שיאפשרו לחברה לענות על צרכי הלקוחות, תוך שהיא עומדת בהתחייבויותיה מבלי להפר אותן.

 

עבור חברה שעומדת לפני עסקת ענק מול לקוח שדורש זכויות על הקניין הרוחני, אך האסטרטגיה שלה גורסת כי היא צריכה חייבת לשמור עליהם - היועץ המשפטי יוודא שבהסכם של החברה מול אותו לקוח יהיו מנגנונים חכמים ומתקדמים, שיקדמו את סגירת העסקה אך יהיו בהלימה מלאה עם האסטרטגיה של החברה.

 

היועץ המשפטי יוודא שהסכמי העסקה של החברה יהיו ברורים וידידותיים מספיק כדי למשוך (ובטח לא לדחות) טלאנטים שהחברה רוצה לגייס. אך הוא גם ידאג שההסכמים ישמרו על האינטרסים של החברה.

 

ולבסוף, תהיה לו גישה שתואמת את גישת החברה. חברה שדוגלת בגישה מתקדמת של צמיחה ושל קידום מטרות עסקיות משותפות ולא מנוגדות עם השותפים שלה, חייבת יועץ משפטי עם גישה מתקדמת, ולא אחד שאומר לא על כל דבר.

כיצד אנו ב-Mor Legal פועלים כעוגן עסקי בחברות שאנו מלווים?

דברו איתנו ותגלו