ייעוץ משפטי היברידי בעידן הקורונה - מקצוע חדש נולד


מאת עו"ד עומר מור, מייסד משרד Mor Legal, המציע שירותים משפטיים בגישה חדשנית

untitled session257484.jpg

משבר הקורונה בו אנו שרויים, מחייב לגלות ולאמץ דרכי עבודה חדשות, ומה שהיה לא בטוח שיתאים עוד.

משבר הקורונה העולמי מציב אתגרים רבים, ויוצר מציאות חדשה המלווה בהרבה מאוד חוסר וודאות. דומה שאין תעשייה או חברה בארץ ובעולם, שהמשבר פסח עליה ושאינו מצריך ממנה היערכות מחודשת, והתאמות ושינויים רבים.

 

כמו חברות רבות, גם משרדי עורכי הדין בארץ ובעולם עברו למתכונת של עבודה מהבית, כדי להמשיך ולתמוך בלקוחות באמצעות חיבור מרחוק למערכות המשרד וללקוחות. ובדומה לעורכי הדין החיצוניים, גם היועצים המשפטיים הפנימיים של החברות מוצאים עצמם עובדים מהבית, בסביבת עבודה חדשה.

 

אין ספק כי מדובר בתקופה מאתגרת מאוד, המצריכה מלבד ההתאמות הטכניות, גם הסתגלות, אורך רוח ושינויים רבים נוספים, דוגמת היכולת ליצור הפרדה ברורה בין חיי העבודה ובין חיי הבית והמשפחה, טיפול בילדים במקביל לעבודה, ותחושת בידוד וריחוק מיתר העובדים.

 

המשבר הוא הזדמנות לחשוב מחדש על תפקיד היועץ המשפטי.

 

האם משבר הקורונה מהווה למעשה הזדמנות ליצירת תפקיד משפטי חדש – היברידי, שהוא שילוב של היועץ המשפטי החיצוני עם היועץ המשפטי הפנימי. או במילים אחרות: האם נולד היועץ המשפטי החדש, החיצוני פנימי?

 

מה ההבדלים בין יועץ משפטי חיצוני לפנימי?

כידוע לכל, ישנם הבדלים מהותיים בין יועצים משפטיים חיצוניים לאלו הפנימיים.
 

בעוד עורך הדין החיצוני עסוק לרוב בשאלות משפטיות מקצועיות בלבד, ובעוד רמת החיבור שלו לעסקי והנהלת החברה מוגבלת, היועץ המשפטי הפנימי מהווה חלק בלתי נפרד מהחברה ומייעץ לרוב בצורה הרבה יותר פרקטית, שמותאמת במיוחד לאופי ול-DNA שלה.

 

אלו הבדלים תהומיים שמשפיעים על העבודה המשפטית בכל הרבדים: אופן החשיבה של היועץ המשפטי הפנימי הרבה יותר עסקי, התנהלותו היא חלק בלתי נפרד מהצוותים השונים בחברה, ותוצרי עבודתו פרקטיים מאוד, כאשר מטרתם לקדם את עסקי החברה ולא רק לשמור עליה.

 

בנוסף, היועץ המשפטי הפנימי מעורה בקבלת ההחלטות של החברה, להבדיל מעמיתו החיצוני אשר תפקידו מסתיים לרוב בשלב הייעוץ.

 

מחלקות משפטיות של חברות ניצבות בתקופה זו בפני אתגרים רבים, אשר מצריכים שינויים ויכולת התאמה והסתגלות מהירה מאוד.

בדומה לעמיתיו היועצים המשפטיים הפנימיים, גם היועץ המשפטי החיצוני עובד מהבית ולא מאתר החברה. עצם הטשטוש בין עבודה ממשרד ובין עבודה מהבית, מציב למעשה את היועצים המשפטיים החיצוניים והפנימיים במצב דומה- שניהם תומכים בפעילות החברה מרחוק.

כאן בדיוק נולד היועץ המשפטי החדש: היועץ המשפטי ההיברידי (חיצוני ופנימי גם יחד).

 

אז מהו בעצם תפקידו של היועץ המשפטי החדש?

ראשית נציין מהו לא תפקידו של היועץ המשפטי החדש. תפקידו של היועץ המשפטי החיצוני פנימי אינו מתחיל ומסתיים בייעוץ משפטי נטו, אשר ייתכן והנו מספיק בתקופות של שגרה אך וודאי שאינו מספיק בתקופות של משבר כגון בתקופת הקורונה.

 

תפקידו של היועץ המשפטי החדש לתמוך במחלקה המשפטית של החברה, בצוות היועצים המשפטיים הפנימיים שלה וכחלק בלתי נפרד מהם, כזרוע נוספת של המחלקה.

 

ככזה, היועץ המשפטי החיצוני-פנימי חייב לסגל לעצמו צורת עבודה וחשיבה אשר זהות לאלו של היועצים המשפטיים הפנימיים:
 

- הוא אינו יכול להסתפק רק בייעוץ משפטי נטו, הוא חייב להכיר היטב ולעומק את עסקי החברה, את אופן התנהלות החברה, את בעלי התפקידים השונים בחברה, את הנהלת החברה, את יעדי החברה ואת אופן קבלת ההחלטות בחברה.
 

- הוא גם חייב להסתגל מהר מאוד לתרבות הארגונית של החברה, חייב לדעת כיצד לשלב את עבודתו המשפטית ולהתאימה באופן מדויק, לצרכים ולשפה של החברה.

 

התרומה והערך שהיועץ המשפטי החדש יכול להביא ללקוחותיו הן פשוט אדירות.

 

ראשית, בנוסף לעבודתו המשפטית היועץ המשפטי ההיברידי מסייע לחברה ועונה על צרכים עסקיים אשר אינם נענים כיום על ידי עורכי הדין הפנימיים והחיצוניים. בכך, המחלקה המשפטית של החברה נהנית מחבר צוות נוסף, אשר מסייע לה בשוטף בצורה גמישה ביותר, וללא עלויות העסקה כבדות.

 

שנית, היועץ המשפטי ההיברידי ידע ליישם את הידע המשפטי בצורה עסקית-פרקטית, הוא יתאים במדויק את הידע המשפטי לשפה ולסביבה העסקית של מנהלי החברות, ויסייע להם לקבל החלטות בצורה אפקטיבית.

ולא פחות חשוב, לאור גמישות המודל ההיברידי הוא מאפשר לחברות להתייעל מבחינת ההוצאות המשפטיות, ללא פשרה על איכות העבודה.

 

זהו כמובן יתרון אדיר בתקופת הקורונה ובכלל.

 

בעולם ניתן להתחיל לראות בשנים האחרונות מגמה של נותני שירות משפטי היברידיים (חיצוניים פנימיים), ואין חולק כי משבר הקורונה מהווה קרקע לתפקיד חדש אשר יודע לתת מענה לצרכים שאינם נענים כיום, ואשר ילך ויהפוך נפוץ יותר ויותר.

בכל שאלה בנושא ייעוץ משפטי היברידי לארגונים, מוזמנים ליצור קשר מכאן

epidemic-4952933_1280.webp